Поради батькам

ПАМ'ЯТКА БАТЬКАМ ДЛЯ СПІЛКУВАННЯ З ДИТИНОЮ

Дорогі мамо й тато!

Для того щоб я виріс здоровою і щасливою людиною, мені дуже потрібно,щоб ви пам'ятали про те, що для мене важливо і необхідно вже зараз.

• Любіть мене і не забувайте виражати свою любов (поглядом,дотиком,посмішкою). Любіть мене просто за те,що я є, і я стану ще кращим. Піклуйтеся про мене.
  • Не бійтеся проявляти ваші батьківські вимоги до мене. Я повинен знати межі дозволеного.
  • Не порівнюйте мене з іншими. Я маю право  бути іншим, і я єдиний такий на всій землі, неповторний.
  • Більше думайте про те, які почуття я переживаю, ніж про те, як я поводжуся. Часто моя поведінка залежить від мого емоційного стану.

·        Я дуже вас люблю і хочу, щоб ви мене любили. Тому не засмучуйтеся , коли я дратуюся і злюся на вас,коли вередую або кричу. Мої відчуття, як і ваші змінюються. Можливо,я хочу,щоб ви більше звертали на мене увагу.

·        Не робіть за мене те, що я можу зробити сам. Я відчуватиму себе маленьким і не захочу зростати. Продовжуватиму вимагати,щоб ви обслуговували мене.

·        Не звертайте надто багато уваги на мої погані звички. Зайва увага, а особливо заборона, лише сприяють їх закріпленню. Краще допоможіть мені усвідомити, у чому їх шкода для мене.

·        Ніколи не обзивайте мене.Це боляче ранить мене, здається, що я найгірший в світі і мені ні для чого робити щось хорошее. Тоді руйнуються всі мої надії, і я не вірю в себе. Це впливає на мою самооцінку. Як я зможу виправдати ваші очікування відносно мого майбутнього , якщо я так і не навчуся любити себе?

·        Не бийте і не принижуйте мене. Я виросту і мститиму всьому світу ,караючи себе і своїх дітей,роблячи вас нещасними. Мені не хочеться житии у злому і непривітному світі,тому не бийте мене зараз, від цього я не стану кращим.

·        Пред'являйте вимоги, які відповідають моєму віку, тоді я зможу їх виконувати.

·        Дайте мені право на помилку і не заставляйте мене вважати,що мої помилки - злочини.Усі люди можуть помилятися. Ніхто не досконалий.

·        Не вимагайте від мене пояснень щодо моєї поганої поведінки. Інколи я сам не знаю,чому зробив те або інше. Краще допоможіть мені усвідомити, чим це погано і чим шкодить мені та оточуючим.

·        Знайдіть час і вислухайте мене. Інколи мені дуже хочеться розповісти про себе і про мої проблеми.

·        Не викликайте у мене відчуття провини і не говоріть: «Через тебе в моєму житті нічого не складається! Через тебе в домі лише сварки!» Адже я не відповідаю за проблеми дорослих.

·        Пам'ятайте,що я багато чого вчуся у вас і хочу бути схожим на вас.

·        Не оберігайте мене від наслідків моєї діяльності.Мені необхідно вчитися на власному досвіді.

·        Будьте зі мною щирими, завжди і у всьому: коли виражаєте свої відчуття, коли слухаєте мене, коли робите зауваження та ін. Якщо схвалюєте - схвалюйте щиро. Радійте щиро. Якщо ви говорите і думаєте одне,а відчуваєте зовсім інше - я це бачу і відчуваю невпевненість у собі.

·        Будьте готові сприймати мене,як особу окрему від вас і не схожу на вас.

·        Запрояв моїх почуттів не хваліть і не лайте мене,допоможіть мені усвідомити, що почуття просто є і відчувати їх може кожен,відчувати не забороняється і не соромно.

·        Даруйте мені щодня хоча б півгодини свого життя, і хай ці півгодини належатимуть тільки мені: ні про кого і ні про що не думайте в цей час,  окрім мене. Це ви заповнюєте мій емоційний вакуум, і я буду твердо впевнений у тому, що ви мене любите і я вам потрібен.

·        Не робіть мені зауважень в присутності інших. Поговоріть зі мною про це наодинці.