Утворення і становлення школи на Печерську по пров. Бутишевому

Двісті років. Багато це чи мало?
Якщо про вічне - мало, якщо про школу - десятки, сотні тисяч дитячих душ...
Спеціалізованій школі із поглибленим вивченням української мови № 75, що на Печерську, у травні 2014 року виповнилося 205 років, як стверджують архівні документи.

Архівні записи скупі, але точні.

Історія київської початкової освіти, так як і середньої, бере початок із опчатку ХІХ ст.

Заснована школа 20 травня 1809 року як Київське народне чоловіче училище. Трохи згодом воно стало називатись Києво-Печерським, знаходилося на Бутишевому провулку. У 1906 році Печерське училище стало багатокласним, надбудували другий поверх, проектом будівництва займався А. С. Кривошеєв. В травні 1909 року училище отримало назву імені Олександра І Благословенного, під час царювання якого воно було засноване.

В 1917 році тут функціонувала школа прапорщиків, згодом приміщення передали трудовій школі, де могли навчатися діти робітників заводу «Арсенал». У 1922 році школа стала інтернатом для учительських дітей, 1924-1926 – школа для переростків, тобто для тих дітей, що не змогли з тих чи інших причин вчасно піти до школи. У 1928-1930 тут діяв лікнеп, влаштовувалися безкоштовні лекції з демонстрацією фільмів. В 1932-1933 роках в приміщенні школи був збірний пункт по прийому голодних дітей.

Перед окупацією в школі знаходився збірний військовий пункт, під час окупації Києва була німецька казарма. В жовтні 1944 року школа знову була відкрита, але навчалися в ній лише хлопчики. Станом на 1 вересня 1945 року в навчальному закладі налічувався 431 учень.

В післявоєнний час почалися роботи по розширенню шкільного приміщення. В 1957-1958 роках було надбудовано третій поверх.
З 1991 року школа стала називатись середньою школою № 75. З 2005 року стала спеціалізованою школою з поглибленним вивченням української мови. До двохсотріччя школі надали статус гімназії.